Loading...

KABLO KANALLARININ SEÇİMİ

KABLO KANALLARININ SEÇİMİ

A) KABLO TAŞIMA SİSTEMİ SEÇİMİ

Mükemmel kablo destek sistemini seçmek için hangi tip kabloların döşeneceğini ve şantiye koşullarını bilmeniz gerekir. Kıraç Metal, farklı uygulamalar için müşterilerine özel sistem çözümleri sunabilmektedir:

B) KABLO HACMİNİN HESAPLANMASI

Kablo hacmi, doğru kablo taşıma sisteminin seçimi için önemli bir kriterdir; bunun için kablo kanalında yeterli alan olmalıdır. Kablolar asla birbirine sıkıca sarılmadığından veya kesin bir paralel düzen göstermediklerinden, hacim hesaplamasını yalnızca kablo çapına dayandırmak yeterli değildir.

(2r)2 formülü (2r = kablonun çapı) ile gerçekçi bir hesaplama sağlanır. Bu formül döşenecek tüm kablolara uygulanmalı ve özetlenmelidir. Daha sonra gelecek ihtiyaçlar için %30 ek kapasite eklenmelidir. (bkz. şek.1)

STANDART KABLO ÇAPLARI

Önemli: Bu değerler üreticiden üreticiye değişebilen ortalama değerlerdir.
Kesin değerler için lütfen üreticinin teknik şartnamelerine bakınız.

C) KABLO AĞIRLIKLARININ HESAPLANMASI

Bir çok kablo üreticisi, kablo ağırlıklarını hesaplamak için kesin doğrulukta bir yöntem sunar ve kablo başına uygun ağırlıklar doğrudan üreticilerden alınabilir.

Bir kablo kanalının ortalama yük kapasitesi, deneyim değerleri kullanılarak kabaca hesaplanabilir. 60 mm kenar yüksekliğine sahip bir sistem için, her metre kablo kanalı veya kablo merdiveni için 100 mm genişlik başına 15 kg’lık bir değer geçerlidir.

D) MAKSİMUM DOLDURMA KAPASİTESİ

Bir kablo kanalının dolum kapasitesini hesaplamak için genel bir kural vardır. Bazı projeler için, destekleyici yapıyı ölçmek ve uyarlamak için ilk varsayım olarak kullanılabilecek bilgileri teșkil ederler. Hesaplama prensibi: Bu prensip bir kablo kanalı kesitinin alanını hesaplar. Dolu bir kablo kanalının 0,28 kg/m/cm² kablo yoğunluğu içerdiği kabul edilir. Örnek: 50mm x 300mm’lik bir kablo kanalı kesitinin alanı (yani 5 x 30 cm) 150 cm²’dir (iç boyutlar dikkate alınarak). Genel bir kural olarak, sonuçtaki dolum kapasitesi 0,28 x 150 = 42 kg/m2’dir.