Loading...

MALZEMELER VE KAPLAMALAR

MALZEMELER VE KAPLAMALAR

İster içeride ister dıșarıda, zor șartlar içeren ortamlarda veya özel hijyenik koșullarda: Kıraç Metal, ihtiyaçlar ne olursa olsun kablo taşıma sisteminiz için mükemmel malzeme ve kaplama kalitesi sunabilir. Kıraç Metal taşıma yönetim sistemleri yüksek kaliteli çelik sacdan üretilmekte olup çeșitli yüzeyler sunmaktadır.

Kablo kanalı malzemesi ve kaplama seçimi, çevre koșulları, korozyon direnci, malzeme kullanımı ve estetik görünüm gibi birçok faktöre bağlıdır. Kıraç Metal kablo kanalları siyah sac, alüminyum ve paslanmaz çelikten imal edilmektedir. Pregalvanizli, sıcak daldırma galvanizli veya toz boyalı olarak temin edilebilir.

Kıraç Metal kablo kanalları malzemeleri ve kaplamaları ile ilgili tüm detaylar așağıda verilmiștir.

Detaylı inceleme için tablonun üzerine tıklayınız!

A) MALZEMELER

Tüm aksesuarları ile birlikte kablo kanalları, kablo merdivenleri üretilirken yaygın olarak așağıdaki malzemeler kullanılmaktadır:

Düşük Karbonlu Çelik – EN 10130 / EN 10025-2: Soğuk haddelenmiș düşük karbonlu çelik (EN 10130 / Kalite DC01) ve Sıcak haddelenmiș düşük karbonlu çelik (EN 10025-2 / Kalite S235JR), garantili șekillendirme, kaynak, galvanizleme ve boyama özellikleri gerektiren çeșitli farklı uygulamalarda kullanılır.

Pregalvanizli Yumușak Çelik – EN 10346: Pregalvanizli çelik, çelik üretim tesislerinde, çelik saç ruloların süretkli üretim hatlarında çinko ile kaplanmasıyla üretilir. Tüm pregalvaniz çelik kaplama ağırlıkları 100g/m2 (Sınıf DX51D+Z100) veya 275g/m2 (Sınıf DX51D+Z275)’dir.

Paslanmaz Çelik – EN 10088-2 : Özellikle zor koșulların olduğu ortamlar, kaplamadan ziyade çelik türünün dikkate alınmasını gerektirir. Bașta tüneller, gıda ve kimya endüstrileri için paslanmaz çelik kablo kanalı ürünleri kullanılmaktadır. Kıraç Metal, kısmen yüksek krom içeriği sayesinde korozyona karșı yüksek dirençleri için 1.4301 (AISI 304) ve 1.4401 (AISI 316) olmak üzere iki ana ostenitli paslanmaz çelik sunmaktadır.

Tüm kaynaklı paslanmaz çelik ürünler, asitleme, cam boncuk püskürtme veya pasivasyon ișlemine tabi tutulur. Bu iki adım, ürünün ve montajın uzun ömürlü olması için esastır. Kaynaksız bileșenler durulanır ve yağdan arındırılır. Asitleme ve özel pasivasyon paslanmaz çeliğe açık gri mat bir görünüm verir. Paslanmaz çelik ürünleri çizilmelere karșı korumak için bir çözüm, çeliği üreticiden alıp ürün olarak teslim edene kadar kadar film / PVC tabaka ile kaplı tutmaktır.

Alüminyum – AA 6063: Alüminyumdan imal edilmiș kablo kanalları genellikle yüksek mukavemet-ağırlık oranı, belirli korozif ortamlara karșı üstün dayanıklılığı ve kurulum kolaylığı nedeniyle kullanılır. Aynı zamanda ağırlık olarak bir çelik tepsiden yaklașık %40 daha hafif olma ve bakım gerektirmeme avantajlarını da sunarlar; ayrıca alüminyum kablo tavaları manyetik olmadığından elektrik kayıpları minimuma indirilir. Alüminyum kablo kanalı ürünlerimiz, tasarımı gereği denizcilik uygulamaları için bakır içermeyen alașımlar olan AA 6063 serisi alașımlardan olușturulmuștur.

B) KAPLAMALAR
GALVANİZ KAPLAMA:

Galvaniz kaplama, paslanmayı ve galvanik korozyonu önlemek için metale koruyucu bir çinko kaplama uygulama ișlemidir. Kullanılan en yaygın yöntem, çelik parçaların erimiș çinko banyosuna daldırıldığı sıcak daldırma galvanizlemedir.

Çinko kaplamalar ilk olarak fiziksel bir bariyer olușturarak metali korozyondan korur, ikinci olarak bu bariyerin zarar görmesi durumunda, anot sayesinde korozyonu önler. Metal kesildiğinde ve ayrıca atmosfere maruz kaldığında çinko oksijenle reaksiyona girerek çinko oksit olușturur; bu durum akabinde havadaki su molekülleri ile reaksiyona girerek çinko hidroksit olușturur. Son olarak çinko hidroksit, atmosferdeki karbon dioksit ile reaksiyona girerek, alttaki çinkoya son derece iyi bağlanan, böylece onu daha fazla korozyondan koruyan ince, sızdırmaz, gri bir çinko karbonat tabakası olușturur.

Kıraç Metal, çeșitli galvanizleme seçenekleriyle kablo taşıma sistemleri sunar;

Sıcak Daldırma Galvaniz Kaplama – EN 1461: EN 1461 standartlarına göre çelikten imal edilen ürünlerin üretim sonrası erimiș çinko banyosuna daldırılması ile olușan bir kaplama yöntemidir. Bu yöntemle çelikle kimyasal bağ kurulabilir ve malzemenin iç, dıș, köșe ve küçük noktalarının kaplanması ile genel koruma sağlanır. Sıcak daldırma galvanizli ürünlerde sonradan kesme, delme veya herhangi bir ișlem yapılması önerilmez. Bu tip bir ișlemin yapılması gerekiyorsa, ișlemden sonra yüzeyi korumak için galvaniz sprey uygulanmalıdır. Dıș mekan kullanımı için sıcak daldırma galvaniz kaplamalar tercih edilir. Kablo taşıma sistemleri için uygulanan ortalama kaplama kalınlığı 45-55 µm’dir.

Alkali Çinko + Lak Kaplama – EN 2081: Kıraç Metal kablo taşıma sistemleri için standart kullanılan hırdavatlar alkali çinko+lak kaplamalıdır.

Çinko Tüylenmesi Sorunu:

Bir veri merkezi için çinko tüylenmesi, kısa devre veya ekipmanın arızalanması ya da tamamen bozulması ile sonuçlanacak operasyonel etkiye sahip olabilir. Çinko tüylenmesinin neden olduğu sorunları teşhis etmekte güçlük çekilebilir, çünkü bir kısa devre meydana geldiğinde parçacıklar dağılır.

 

 

 

 

 

Çinko tüylenmesi doğrudan elektrogalvanizleme işlemi ile ilgilidir. Sıcak daldırma galvanizleme çeliğin çinko ile kaplanması işlemini içerirken elektro galvanizlemeye göre daha dayanıklı bir çinko tabakası oluşturur. Çinko tüylenmesine karşı en iyi yöntem, elektrogalvanizli malzemelerin kullanımını minimuma indirmektir. Sıcak daldırma galvanizli, toz boyalı veya paslanmaz çelik ürünler sunmak sorunu bertaraf etmek için en iyi yoldur.

Pregalvaniz Kaplama – EN 10130: Pregalvanizli çelik, çelik üretim tesislerinde, çelik saç ruloların sürekli üretim hatlarında çinko ile kaplanmasıyla üretilir. Pregalvaniz kaplamalar çoğunlukla iç mekanlarda kullanılır. Ortalama kaplama kalınlığı 100gr/m2 kaplama için 14 µm, 275 gr/m2 kaplama için 38 µm’dir.

Aluzinc Kaplama – EN 10327: Aluzinc, Alüminyum, Çinko ve Silisyumdan olușan metal kaplamalı soğuk haddelenmiș çeliktir. Aluzinc, Zincalume ve Galvalume bu ürünün farklı ticari adlarıdır. Aluzinc kaplamalar, sıcak daldırma galvaniz kaplamalara göre 3 ila 7 kat daha düșük korozyon oranına sahiptir; korozyon uğrama oranı ortam koşullarına göre değișmektedir.

Aluzinc ve sıcak daldırma galvanizli çelik için koruyucu mekanizma ise șu șekildedir: Sıcak daldırma galvanizli kaplama bașlangıçta daha iyi koruma sağlarken çinko kaplamanın kenarlarda giderek daha fazla așınmasından dolayı koruyucu etki kaybedilir. Daha sonra aluzinc kaplamanın alüminyum kısmı daha uzun bir süre etkisini devam ettirerek koruyuculuk sürdürülecektir. Silisyum ilavesinin birincil amacı, sıcak daldırma ișlemi kullanılarak çelik çinko kaplandığında olușan kırılgan metallerarası tabakanın büyümesini en aza indirmektir.

Magnelis Kaplama – EN 10327: Magnelis, çeșitli uygulamalarda uzun süreli așınma ve yıpranmaya karșı yüzey koruması sağlayan çok dayanıklı bir metalik çelik kaplamadır. Her iki tarafı çinko-alüminyum-magnezyum alașımı ile kaplanmıș düşük karbonlu çelik bir üründür. Magnelis kaplamalar, sıcak daldırma galvaniz kaplamalara göre 10 kata kadar daha düșük korozyona uğrama oranına sahiptir; korozyona uğrama sıklığı ortam koșullarına göre değișmektedir. En zorlu ortamlarda koruma sağlayan yenilikçi bir metalik kaplama olan magnelis, korozif reaksiyonları önleyen magnezyumlu çinko bazlı ince bir koruyucu film ile açıkta kalan kesik kenarları korur.

EPOKSİ TOZ BOYA KAPLAMA:

Toz kaplama, kablo kanallarında üstün bir kullanım ömrü ve korozyona karșı dayanım sağlar. Toz kaplama ile kablo kanalında, pas ve diğer kaba așındırıcı faktörlere karșı kesin bir koruma sağlanarak yüzeylerin en iyi durumda kalması sağlanır. En etkili kaplama türü epoksi toz boya kaplamadır.
Epoksi toz kaplama ișlemi, elektriksel olarak topraklanmıș nesnelere kuru, elektrostatik olarak yüklenmiș toz boyanın püskürtülmesini içerir. Toz parçacıkları metale doğru çekilir ve açıkta kalan her kısıma eșit șekilde yapıșır. Toz boyalı nesne fırınlanarak sertleştirilir ve metalin yüzeyi üzerinde bir kabuk olușturur. Kaplama, mükemmel yapıșma özelliği ile yüksek korozyon koruması ve bakım sürelerinden tasarruf sağlar.
Epoksi toz boya, klasik RAL renk sistemine göre çeșitli renklerde mevcuttur.
Epoksi toz boya, ortalama kalınlığı 70-80 mikron olacak șekilde düşük karbonlu çeliğe uygulanır.